Past ACAC Cross-Country Running Champions

 

Men's
Team Event

Women's
Team Event

Men's
Individual Event

Women's
Individual Event

2015-16 LETH LETH Alex Harding (LETH) Jamie Wigmore (GPRC)
2014-15 CUCA GPRC Edwin Kaitany (LETH) Mirelle Martens (GPRC)
2013-14 GMU SAIT Edwin Kaitany (LETH) Vanessa Trofimenkoff (GMU)
2012-13 SAIT GMU Devin Woodland (RDC) Marriya Jenkins (CUCA)
2011-12 GMU RDC Peter Kalya  (LETH) Jodi Sanguin (RDC)
2010-11 UA-Aug RDC Willy Kimosop (LETH) Jodi Sanguin (RDC)
2009-10 LCK LCK Willy Kimosop (LCK) Purity Kandie (LCK)
2008-09 LCK RDC Willy Kimosop (LCK) Gladys Kochei (LCK)
2007-08 UA-Aug
RDC Ed Kangogo (LCC) Gladys Kochei (LCC)
2006-07 LCC UA-Aug
Rogers Sergon (LCC) Debby Querengesser (RDC)
2005-06 LCC AUG Rogers Sergon (LCC) Lisa Collins (KC)
2004-05 LCC GPRC Carl Skinstad (AUG) Holly Ratslaff (SAIT)
2003-04 AUG SAIT Carl Skinstad (AUC) Mary Kamau (LCC)
2002-03 MRC GPRC Carl Skinstad (AUC) Mary Kamau (LCC)
2001-02 LCC MacEwan Kip Kangogo (LCC) Lynette Van Damme (MRC)
2000-01 LCC LC Dallas Raudebaugh (RDC) Amy Ford (MacEwan)
1999-00 RDC MRC Fred Setterington (GPRC) Tara-Lee Stilwell (GPRC)
1998-99 SAIT MRC Teles Kananga (MRC) Emily Foster (MRC)
1997-98 SAIT RDC Derek Kroeker (LCC) Jackie Gowan (RDC)
1996-97 AUC SAIT Jason Reist (GMCC) Amanda Woodcock (SAIT)
1995-96 MRC SAIT Adam Symonds (MRC) Tamara Salomon (SAIT)
1994-95 MRC SAIT Todd Pawlenchuk (CUCA) Tamara Salomon (SAIT)
1993-94 AUC AUC Dave Corbet (GMCC) Adreane Gradauer (SAIT)
1992-93 MRC AUC Shane Rush (NAIT) Rose Martin (NAIT)
1991-92 AUC MRC Chris Drozda (MRC) Krista Beddoes (RDC)
1990-91 MRC MRC Trevor Patrick (MRC) Krista Beddoes (RDC)
1989-90 MRC NAIT Rod Palm (RDC) Denise Mitchell (NAIT)
1988-89 MRC LCC Steve Pederson (MRC) Mona Davidson (MRC)
1987-88 RDC LCC Steve Pedersen (MRC) Mona Davidson (MRC)
1986-87 NAIT MRC Daniel Ouimet (SAIT) Barbara Rankin (MRC)
1985-86 CLC MRC Gordon Henry (CLC) Christine Smith (LCC)
1984-85 SAIT MRC Brian McCullagh (SAIT) Elena Evanoff (MRC)
1983-84 SAIT SAIT Gord Palm (RDC) Joan Groothysen (NAIT)
1982-83 NAIT MRC Gord Palm (RDC) Debbie Schneider (CLC)
1981-82 SAIT MHC Brian Countryman (GMCC) Tammy Boonstra (CLC)
1980-81 NAIT CLC Ken Nowasiad (NAIT) Cindy Young (RDC)
1979-80 CLC RDC Ken Nowasiad (NAIT) Julie MacDonald (NAIT)
1978-79 NAIT RDC Scott Robertson (SAIT) Julie MacDonald (NAIT)
1977-78 RDC RDC Murray Hunt (NAIT) Rita Reich (SAIT)
1976-77 RDC RDC Bevan Becker (NAIT) Becky Sjare (RDC)
1975-76 CLC RDC Gary Cassidy (NAIT) Rita Reich (RDC)
1974-75 CLC CLC Dave Irvine (RDC) Pauline Molesky (SAIT)
1973-74 CLC CLC Neil Honeychurch (MRC) Joan Osness (CLC)
1972-73 NAIT OC Tom Manning (NAIT) Irene Nelson (OC)
1971-72 RDC CLC George Bell (MRC) Fay Churchill (MRC)
1970-71 MRC RDC Len Charles (MRC) Pauline Molesky (SAIT)
1969-70 NAIT CLC Ken Ward (OAVC) -
1968-69 NAIT CLC R. Thomas (SAIT) -
1967-68 RDJC RDJC R. Thomas (RDJC) -
1966-67 RDJC RDJC David Beckman (RDJC) -
1965-66 MRJC - Ron Klippert (MRJC) -
1964-65 CLC - Dave Repetowski (MRJC) -